Showroom s poradnou v Praze (pouze po domluvě předem)|Vyzkoušení materialu a zaučení ZDARMA|Dodáváme se softwarem|Rádi poradíme na 737 209 935 (Po-Pá: 10:00-17:00)

FAQs HP backup

Nejčastěji kladené otázky

Jaké materiály mohu s Diodovými Lasery řezat či gravírovat?

Efektivně lze řezat dřevo, překližku, karton, akryl(neprůhledný) či jiné plasty, kůži, látku atd. pro jiné nezmíněné materiály nás pro ověření kontaktujte.

Gravírovat je možné všechny výše zmíněné materiály a dále některé kovy, sklo(s úpravou), kámen, keramiku, eloxovaný hliník, laky atd. Některé zde zmíněné materiály je možno gravírovat pouze s určitým výkonem.

Jaké materiály jsou problematické?

Ač jsou diodové lasery svými vlastnostmi široce použitelné podobně jako CO2 lasery, kvůli specifické vlnové délce mají s určitými materiály problémy. Jedná se zejména o transparentní materiály jako čiré sklo či plexisklo případně vysoce odrazivé materiály jako je chrom či zrcadlo. Pro tyto případy je nutné použít speciální nátěry/nástřiky či folie, jenž se aplikují před gravírováním a následně se odstraní. Ale je také možné a levnější, před začatkem gravírovanou plochu zabarvit obyčejným lihovým fixem, po dokončení fix jednoduše odstraníte.

Jaké jsou hlavní rozdíly ve výkonech diodových laserů?

Čím více výkonu máte, tím rychleji odvedete svou práci, což může v praxi znamenat úsporu peněz, pokud se na přístroji bude vyrábět. Např. 20W laser uřízne 6mm překližku na jeden průchod, kdežto 5W laser potřebuje průchody 4. to v praxi znamená, že bude řezat 4x déle. Některé výkony také nemusí stačit na určité materiály jako je gravírovaní kovů, keramiky apod.

Pro lepši pochopení nás kontaktujte, rádi Vám poradíme, nicméně velmi zjednodušená metrika by mohla říkat:

  • 5W – chci gravírovat výjimečně řezat
  • 10W – chci gravírovat i řezat 50:50
  • 20W – myslím to s řezáním vážně a chci vyrobené produkty případně i prodávat
  • 40W - má smysl čistě pro řezání, kdy šetří čas oproti 20W nebo když chcete řezat tloušky na jeden průchod, které 20W nezvládne
Mohu s diodovou laserovou gravírkou řezat kovy?

Současné výkony moderních diodových laserových gravírek z pravidla nezvládají řezat kovy ani na několik průchodů i při světelném výkonu 20W. Gravírovaní je však možné. U modelů 5 a 10W se jedná o permanentní změnu barvy materiálů způsobenou zahřátím v místě působení laseru. Kvalitní výkonné 20W lasery jako je na napři Sculpfun, xTool, či Atomstack dokáží jako první na světě opravdu odebrat gravírovaný materiál nerezové oceli tak, že jej můžete cítit přejetím prstu. Tyto přístroje jako Sculpfun S30 Pro MAX, xTool D1 Pro 20W, Atomstack x20/S20 tak dokáži dokonce uříznout až 0,1mm tlustou ocel při rychlosti 100mm/min

Budu moci přistroj složit a používat bez znalostí?

Složení přístroje trvá dle modelu cca 15-45 minut dle zručnosti uživatele. Nejdůležitější časti přicházejí před složené a je tedy potřeba pouze sestavit základní rám (cca 8-10 šroubků, natáhnout řemen pro posun, zapojit popsané kabely do konektorů a máte hotovo.

V případě, že si nebudete jistí Vás rádi telefonem či video hovorem rádi navedeme a pomůžeme složení zdárně dokončit.

Pro ty, kteří by i přesto raději nechali tento úkon na našem technikovi, rádi Vám po domluvě přistroj sestavíme a předvedeme, jak jej používat.

Jak se gravírky obsluhují a co k tomu budu potřebovat?

Gravírky pracují s většinou dostupných softwarů na trhu. Mezi nejoblíbenější patří neplacený program LaserGRBL či placený program Lightburn, jehož doživotní licence stojí cca 50Eur a nabízí 30denní zkušební verzi.

LaserGRBL podporuje pouze Windows a slouží pouze ke zpracovaní grafický či řezacích dat a hlavně k ovládání a nastavení laserů

Lightburn nabízí podporu také pro MacOS a umožňuje krom jednoduššího ovládaní a nastavení laserové gravírky také možnost v programu rovnou kreslit požadované tvary k řezání či gravírování bez použití dalších grafických programů

Některé modely jako xTool nefungují s LaserGRBL, ale vynahrazují to svým vlastním softwarem jenž je ke stroji dodán zdarma.

Pro ultimátní přípravu dat pro gravírovaní či řezání je nejvhodnější využít některý z mnoha placených či zdarma dostupných programů jako Jsou Illustrator, Corel, Photoshop, Gimp, Auto CAD, Solidworks, Inventor a jiné

Odkazy ke stažení nejběžněji používaných softwarů naleznete ZDE

S jakými soubory laserové gravírky fungují?

Záleží na typu softwaru, obecně softwary pracují jak s vektorovými obrázky (jako SVG, PDF, AI, DXF,..) zejména pro řezaní. Pro gravírování slouží Bitmapové obrázky jako BMP, JPG, PNG a GIF. Softwary dokonce umějí z těchto obrázků vytáhnout křivky, jenž můžete následně využít pro řezání.

Software lightburn nabízí větší možností formátů, které dokáže zpracovat.

Software lightburn nabízí větší možností formátů, které dokáže zpracovat

Výrobce ve většině případů uvádí, že je zakázáno přístroje používat dětmi mladším 14ti let. Děti starší 14ti let, mohou přístroje obsluhovat za dohledu dospělé osoby. Hrozí popálení laserem či poškození zraku při neodborné použití. Většina moderních laserů však má různá bezpečnostní ochrany proti náklonu, kontroly hoření atd. Stroje jenž výrobci označují za bezpečné pro děti jsou zpravidla dražší uzavřené modely jako Xtool P2 nebo Gweike Cloud Pro.

Je podporován operační systém MacOS?

Ano, software Lightburn je dostupný také pro MacOS, na rozdíl od free softwaru jako LaserGRBL či jiných jenž jsou pouze pro WIN. Naštěstí Lightburn je zároveň ten nejlepší.

Druhou možností, pokud chcete využít jiný program, než je Lightburn je instalace WIN na MAC ve formě virtuálního stroje.

Jak mám vybrat gravírku aby splňovala mé potřeby?

Pro začátek si sepište, co od gravírky chcete, jaký materiál budete chtít řezat či gravírovat, zda se jedna o výjimečné použití nebo máte v plánu na přístroji vyrábět male série, kolik hodin denně budete chtít gravírku používat, případně kdo bude přístroj obsluhovat.

Následně si přečtete naše články v blogu o tom jak správně vybrat gravírku a jak se v nich zorientovat.

Pokud nepatříte mezi ty, jenž chtějí sáhodlouze čist hromady textu aby se zorientovali, nejrychlejší cestou pokud nám důvěřujete je zavolat a rádi Vám poradíme vhodný přistroj pro Vaše potřeby a rozpočet a případně Vás seznámíme s plusy a mínusy zvoleného řešení.

Jaké materiály není doporučeno řezat či gravírovat?

PVC, Lexan, Polykarbonát, ABS, HDPE, polystyren, sklolaminát, carbon,…Pokud si nejste jistí kontaktujte nás rádi pro Vás daný materiál prověříme

Výše zmíněné je ve většině případů možno gravírovat, ale není to doporučeno, jelikož se při pálení uvolňují nebezpečné látky, případně hrozí nebezpečí vznícení.

Co je světelný výkon?

Světelný výkon je skutečná síla laserové gravírky, elektrický výkon ač je částečně spjatý se světelným výkonem neudává její skutečné schopnosti

Současné moderní diodové lasery s kompresní technologií FAC (fast axis collimation) poslední generace (od roku 2021) mají tyto základní výkonové skupiny světelného výkonu 5W,10W a 20W (nově xTool nabízí 40W) vyšší hodnoty než 5.5W vznikají složením 5.5-6W diod, 20W = 4ks x 5,5W dioda.

Jakékoli vyšší hodnoty, neuvádí skutečný světelný výkon diodového laseru, ale z pravidla elektrický výkon přístroje či jinak vyložené hodnoty, tyto údaje jsou buďto uváděny mylně nebo za účelem zmatení. Druhou možností, jenž někteří výrobci uvádějí je srovnání ekvivalentu k CO2, které je nutné brát s rezervou vzhledem k jiné vlnové délce a tedy možnostem použití.

Přiklad – Laser o světelném výkonu 5W bude mít například výkon elektrické energie 20W (12V 1.7A) a výrobce či prodejce například uvede jeho výstupní výkon 40W k čemuž došel skrze vlastní výpočty ekvivalence, případně k výpočtu výkonu přičte ještě výkony pojezdových motorů atd. – vždy sledujte pouze světelný výkon laseru vše ostatní „není pro laiky relevantní“

Rychlosti gravírek, k čemu slouží a jaké mají využití?

Většina gravírek se dokáže bez úpravy pohybovat rychlostí 6000-16000mm/min, některé však zvládají vyšší rychlosti jako například  Ortur LM3 20000mm/min či xTool D1 Pro, který zvládá dokonce 24000mm/min.

Využijte vyšší rychlost než 6000mm/min? V zásadě tuto rychlost využijete pouze při gravírovaní. Během řezání např. překližky či kartonu se budete pohybovat obvykle v rychlostech mezi 300-900mm/min, aby měl laser dostatek času materiál proříznout případně alespoň odebrat jeho část. Při řezání plastů, řežete vyšší rychlosti aby měl materiál dostatek času vychladnout a řez se zpátky neuzavíral.

Rychlost nad 6000mm/min při gravírování překližky dokážete využit až od 10W aby byl výsledek použitelný, 5W gravírka by nestihla materiál dostatečně propálit. Naopak 20W gravírka při rychlosti 6000mm/min bude překližku pálit až moc a budete muset ubírat na světelném výkonu. Vyšší rychlost tedy dokážete využít pouze s adekvátním výkonem, případně snadno gravírovatelným materiálem. Většina gravírek není "blokovaná" na vyšší rychlost, rychlosti jsou spíše doporučené. Čím vyšší rychlost tím menší přesnost, proto pokud chcete překročit doporučenou rychlost je potřeba si najít optimalní bod kdy jste s výsledkem spokojeni. Také platí, že čim menši výkon tím zvládá větši rychlost, to je způsobeno tím, že napřiklad 20W laserová hlavá váží téměř 4x tolik a má při pohybu větší moment setrvačnosti jenž negativně působí při zrychlení a zpomalení z leva do prava.

Co je Air Assist? Potřebuji ho?

Zjednodušeně ano, pokud máte v plánu efektivně řezat a dosáhnout čistějších výsledků. Pokud máte v planu své výrobky prodávat jedná se z našeho pohledu o nutnost

Air Assist pomáhá při řezání vytlačením kouře, pryč z místa řezu, čímž nedochází k blokaci paprsku skrze kouř, díky čemuž, laser řeže efektivněji. Zároveň tak dochází k ochlazení materiálů okolo řezu, díky tomu se snižuje opálení na hranách a okouření ploch podél řezu. Ochlazení také velmi pomáhá při řezání plastů, jelikož se pak materiál za paprskem zpátky nezavírá. Čím větší tloušťka materiálů tím větší pomoc Air Assist vykoná. Zvýší efektivitu o 20-100 % dle materiálu a jeho tloušťky.

Air Assist neboli vzduchový kompresor se naopak nepoužívá při gravírování, kdy dochází k rozhánění kouře po celé ploše a výsledek je pak okouřený a od sazí.

Co znamená slovo průchod?

Průchodem se myslí dráha, kterou laser musí urazit, aby se dostal po vytyčené trase ze začátku až na konec. Typický přiklad, když budeme chtít vyříznout kolečko a laser 1x obkrouží jeho tvar, tak došlo k jednomu průchodu. Na základě výkonu, rychlosti laseru a řezanému materiálů volíme kolik průchodů je potřeba k plnému proříznutí/průniku materiálem

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz