Showroom s poradnou v Praze (pouze po domluvě předem)|Vyzkoušení materialu a zaučení ZDARMA|Dodáváme se softwarem|Rádi poradíme na 737 209 935 (Po-Pá: 10:00-17:00)

Jak Gravírovat a Řezat do Dřeva s Laserovou Gravírkou

Gravírování a řezáni do dřeva. Jak na to?

Gravírování a řezání dřeva laserovou technologií nabízí nekonečné možnosti pro kreativní projekty, ať už jde o personalizované dárky, dekorace do domácnosti nebo profesionální výrobky. Pokud začínáte s laserovým gravírováním, nebo hledáte tipy, jak vylepšit své techniky, jste na správném místě. V tomto článku se podíváme na to, jak efektivně gravírovat a řezat dřevo, a představíme vám naše doporučení na nejvhodnější produkty z naši nabídky.

Výběr Správného Dřeva

Při gravírování a řezání dřeva laserem je klíčové vybrat vhodný typ dřeva. Měkké dřevo, jako je borovice nebo balsa, se snadno řeže a gravíruje, ale může mít nerovnoměrnou texturu. Tvrdší dřevo, jako je dub nebo javor, poskytuje hladší povrch pro detailní gravírování a jetedy vhodné například pro gravírování fotografií, ale vyžaduje vyšší výkon laseru.

Jaký laser je nejvhodnější pro gravírování dřeva?

Každý laser má jinou technologii tj. typ paprsku. Na trhu jsou lasery diodové, CO2, infračervené,  vláknové (fiber lasery) a UV laser. Pro práci se dřevem je nejlepší vybrat diodový laser s modrým paprskem, nebo CO2 laser. Právě tyto typy paprsků jsou vhodné pro práci se dřevem. 

Nastavení Laseru a jaký výkon gravírky zvolit?

Pro úspěšné gravírování a řezání dřeva je nezbytné správně nastavit laserovou gravírku. Důležité parametry zahrnují výkon laseru, rychlost pohybu a počet průchodů. Doporučujeme začít s nízkým výkonem a postupně ho zvyšovat, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Při řezání je obvykle nutné zvýšit výkon a snížit rychlost pohybu. Většina softwarů pro práci s grafikou nabízi knihovnu doporučených přednastavení a tím vám ušetří mnoho práce navíc. Pak jen stačí testovat a vychytat si optimální výsledek se kterým budete spokojeni.

Na trhu najdete několik typů gravírek rozdělených dle jejich výkonu 5W, 10W, 20W až 40W. Jaký výkon tedy zvolit pro gravírování a řezání dřeva? Obecně výkon definuje rychlost a sílu stroje. Také záleží zda budete gravírovat, nebo řezat. 5W lasery se již moc neprodávají (jsou slabší a pomalé, vhodnější spíše jen na gravírování). 10W je ideální volbou pro gravírování a občasné řezání. 20W doporučujeme jako nejlepší volbu když chcete gravírovat a pro běžné řezání do cca 6mm. Pro časté řezání nad 6mm a zejména okolo 1cm doporučujeme určitě 40W.

Aby nedošlo k mílce, námi doporučované tloušťky nejsou maximální, které laser dokáže uříznout. S kvalitními lasery jako je např. xTool lze s výkonem 5W při několika opakováních (cca 2-3) říznout cca 5mm tlustou překližku. V pŕipadě 20W lze již po 5-7 opakování přeříznout 20mm tlustou smrkovou desku. 40W by již teoreticky mohl zvládnout i 35mm tlusté dřevo. Pozor překližka a klasické přirodní dřevo či spárovka jsou velký rozdíl pro řezání laserem. Lepidla obsažená v překližce či MDF/HDF a jiných podobných materiálech komplikují pálení materiálu téměř o 50%. Tzn. Pokud vezmeme 4mm tlustou překližku a máme vhodné nastavení se kterým 20W laser prořízne materiál skrz, tak pokud vyměníme materiál za přirodní desku nějakého měkkého dřeva jako je smrk či bříza tak se stejným nastavení prožíznem až 7-8mm. Proto vždy vybírejte překližky s co nejmenši počtem vrstev. Tloušťka překližky není tak důležíta jako je počet vrstev. Jsou tři vrstvé, 5ti vrstvé i více. takže vždy volte co nejmenší počet vrstev. Na výslednou tloušťku materiálu to vliv nemá, samotné vrstvý dýhy jsou buď tlustši nebo tenčí.

Detailnější odpověď najdete v našem průvodci, nebo nám zavolejte a my vám poradíme. Jaký výkon laseru zvolit?

gravírování do dřeva

Doporučené Produkty 

Náš eshop Gravipro.cz nabízí širokou škálu laserových gravírek, které jsou ideální pro práci se dřevem. Zde jsou naše doporučení:

xTool D1 Pro

Diodový laser xTool D1 Pro je vynikající volbou pro ty, kteří hledají přesnou a spolehlivou laserovou gravírku. Tento model nabízí vysoký výkon a přesnost, což je ideální pro detailní gravírování a řezání tvrdého dřeva.

XTool S1

Diodový laser xTool S1 nabízí upgradovanou verzi modelu D1 s mnoha funkcemi navíc. Má uzavřený prostor čímž splňuje bezpečnostní certifikaci 1. třídy, automatické měření materiálu a má speciální poziční systém. 

xTool M1

Pro ty, kteří chtějí začít s laserovým gravírováním, je xTool M1 skvělou volbou. Tento model je snadno ovladatelný a nabízí dostatečný výkon pro většinu gravírovacích a řezacích projektů. Navíc funguje také jako řezací plotter.

xTool P2 CO2 laser

CO2 laser nabízí prémiovější variantu ideální pro větší výrobu. Díky vysokému výkonu až 55W dokáže pracovat rychle a kvalitně. Nabízí možnost gravírovat více produktů najednou díky zabudované kameře. Má také z nabízených produktů nejčistší výsledky (díky vlnové délce CO2 laseru 10600nm) co se týče opálení materiálu a proto je ideální pro výrobky na prodej. 

Na trhu existuje mnoho značek a každá má svá specifika, klady i zápory. Na základě našich zkušeností vám doporučujeme stroje, které jsou nejlepší z pohledu kvality, údržby, jednoduchého ovládání a hlavně servisu a poruchovosti. Tak aby jste měli během práce co nejméně problémů. V praxi to pak určitě oceníte a ušetříte nejen čas, ale  i nervy.

Tipy pro Úspěšné Gravírování a Řezání

  1. Testovací Kousky: Před zahájením práce na finálním projektu vždy otestujte nastavení na kousku stejného dřeva.
  2. Údržba: Pravidelně čistěte laserovou gravírku a hlavně čočku (nejlépe každé dvě hodiny čistého provozu), aby byla zajištěna maximální účinnost a přesnost. Údržbou prodloužíte životnost stroje a předejdete jeho poškození.
  3. Bezpečnost: Vždy používejte ochranné brýle a pracujte v dobře větraném prostoru, aby byly minimalizovány rizika spojená s kouřem a prachem.
  4. Doplňky: Pro optimální výsledky při práci se dřevem doporučujeme základní příslušenství pro nejlepší výsledky. Při řezání dřeva vzniká kouř, který může vytvořit okouřený efekt na produktu. Proto doporučujeme voštinovou podložku a vzduchový kompresor, které pomáhají s odvodem kouře a zajistí čistší výsledky.

 

Laserové gravírování a řezání dřeva je skvělý způsob jak obrandovat, opatřit grafikou, nebo personalizovat vaše produkty a tím navýšit zájem vašich zákazníků. Váš vlastní design vám pomůže vystoupit z davu a určitě stojí za to to vyzkoušet.

Nemusíte mít obavy z obsluhy laseru. Nabízíme ke každému našemu stroji zaučení jak stroj zprovoznit, propojit se softwarem a doporučíme vám ideální nastavení pro vaše potřeby. Navíc našim zákazníkům poskytujeme následnou podporu a poradenství po telefonu či emailu.

Chtěli by jste vědět více, nebo potřebujete poradit? Neváhejte nám zavolat na tel. 737 209 935 a my vám rádi pomůžeme.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz